Antud projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni Horisont 2020 programmi Marie Skłodowska-Curie meetmest, lepingu nr 722750 alusel

Haapsalu
Reede 30.09
10.00 - 19.00
Teadusmess vallutab Haapsalu!
Messiala Kohal on üle 20 põneva teaduse, tehnoloogia ja muu harivalt üllatava boksi. Gruppide ...

Messiala

Kohal on üle 20 põneva teaduse, tehnoloogia ja muu harivalt üllatava boksi.
Gruppide registreerimine ja info: Angela Leppik, 5336 3072, innokas@innokas.ee  

Kõigis boksides toimuvad KÄED-KÜLGE tegevused!

 • Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus MEKTORYPneumaatika – proovi ise! Kui oled kunagi mõelnud, mis paneb bussiuksed kinni ja lahti käima, või kuidas tehases sinu lemmikjäätist vahvlitopsi lastakse, siis vastus on: pneumaatika! Lihtsate aga huvitavate Festo seadmetega saab iga huviline katsetada suruõhu abil ülesannete lahendamist. Proovige ise järgi, kuidas tekitada ja kasutada õhurõhku!  

 • SMIT – Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse ehk SMITi nime taga on kümneid infosüsteeme, millel on üks eesmärk – muuta Eesti inimeste elu infosüsteemide abil turvalisemaks. SMIT loob päästjatele, politseinikele, piirivalvuritele, kiirabitöötajatele ja Häirekeskusele tarku ning turvalisi IT lahendusi. Tule uuri, kuidas saab üks justkui koodiridadest koosnev infosüsteem seda teha? Saab teada, miks wifit ei ole mõistlik pidevalt oma seadmetes sees hoida.

Tule pane erinevate käskude abil kokku üks lahe arvutimäng! Mängu loomine sobib kõigile, ka 7-aastastele on see jõukohane. Eelregistreerimine (innokas@innokas.ee

 • Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut – saad tutvuda IT põneva maailmaga, käega katsuda erinevaid IT seadmeid (Arduino, Raspberry Pi, asjade interneti seadmed, virtuaalmaailma astuda) ja tutvuda instituudi poolt välja töötatud hariduslike robotitega ja õppematerjalidega. 
 • Oomipood/Dormikor – tule tutvu erinevate haridusrobotitega! Toimub telefoniga juhitavate robotite sõiduvõistlus. Auhinnad! 
 • Rekato – Rekato boksis saab tutvuda ja kätt proovida lahedate Edisoni ja BeeBoti robotitega! Tulge vaatama ja osalema! Kes soovib, saab ka kaasa osta. 
 • Innovatsioonikeskus INNOKAS – LEGO Mindstorms EV3 sumorobotite programmeerimine ja maadlus. Lisaks ehitame ja leiutame teaduskomplektidega põnevaid masinaid. 
 • Junior Achievement Eesti – Cosima, osale põnevas ettevõtluse ja tootluse praktilise simulatsiooni tutvustuses
 • Genosity Labs – loob geenitesti masinat, millega õpilased saavad ise geene uurida. Kas tema lihased on loodud maratoniks või sprindiks? Kas tema koeral on eeldusi narkolepsiaks? Kas tema toidus leidub GMO-sid? Seda ja palju muudki saab teha nii koolitunnis kui mujal. Kuidas testimine töötab, saab näha Genosity boksis. 

 • Lade – on maailma suurim päästevahendite tootja. Päästevestide kvaliteedi ja sooritusvõime teerajaja – vastupidavad ja leidlikud lahendused nii Viljandi paadimehele kui ka Antarktika avastajatele. „We cannot change the wind - but we can adjust the sails“   

 • Creencube – Innovaatiline majatehas, kus toodetakse moodulmaju, mis tuuakse kliendi hoovile terves tükis. Tutvustame nii oma toodangut, kui näitame näidismaja laste maja näol. Anname võimaluse kujundada iseendale maja. 

 • Estsale Baltic – saad teada, milline seos on kosmeetikal ja keemial 

 • elusTeadus  – oled varem mänginud teaduslikku lauamängu? Ei ole? Nüüd on Sul võimalus. Pane kokku kolmeliikmeline võistkond, kellel laialdased teadmised ja oskused ning sea end valmis võistluseks! Inimsuuruses lauamängu viimasele astmele jõudmiseks tuleb teil lahendada erinevaid ülesandeid, mõistatusi ja näidata üles loomingulisust. Mängijate kohtade arv võib muutuda defitsiidiks, kuna korraga saab mängima 4 võistkonda.

 • Haapsalu Noorte Huvikeskuse – boksis on võimalik end veidi sirutada, liigutada ja hästi tunda. Lõbus tantsuline vaheldus x-boxi saatel. 

Tule kohale ja kohtu veel paljude teiste põnevate osalejatega ning võida hulgaliselt auhindu!

10.00 - 19.00
Haapsalu Kultuurikeskus, Posti 3
18.00
AHHAA teaduskohvik: "Disainitud rakud ja disainitud inimene: kas sünteetiline bioloogia hävitab või päästab inimkonna?"
Millal siiratakse inimesele esimene 3D-prinditud organ? Kas on võimalik inimest niiöelda nullist peale disainida? M...
Millal siiratakse inimesele esimene 3D-prinditud organ? Kas on võimalik inimest niiöelda nullist peale disainida? Milliseid muutusi toob bioloogiline disain ühiskonda? Arutlevad eksperdid Tartu Ülikoolist: Mart Loog, Viljar Jaks, Hannes Kollist ja Petri-Jaan Lahtvee.

Arutelu modereerib teadusajakirjanik Priit Ennet.

Teaduskohviku toob sinuni projekt Synenergene.
18.00
Haapsalu Kultuurikeskus, Posti 3