20. septembril avab TalTechi Kuressaare kolledž oma uksed, et tuua teadus põneval ja lõbusal moel kõigi huvilisteni. Üritusele on oodatud nii lapsed, noored kui ka täiskasvanud, kes soovivad avastada teaduse mitmekülgset maailma.
Sel aastal saab osaleda kolmes töötoas, mis keskenduvad nii inseneri- kui ka loodusteadustele. Meretoorme väärindamise laboris uuritakse gaasimulle vees, allveeuuringute stendil tutvustatakse kaasaegseid mereuuringuid ning praktilises taimetöötoas saab õppida, kuidas rajada koduaeda lilleniitu.
Lisaks toimub kolledži hoovis muid lõbusaid tegevusi, näiteks saab näha teadusteatrit.
TalTechi Kuressaare kolledži Teadlaste öö ootab kõiki
huvilisi 20. septembril alates kell 17 kuni 20.
Sissepääs on tasuta!
Lisainfo ja registreerumine: www.taltech.ee/teadlasteoo
Just nimelt - 24h tundi teadusteatreid. Maraton algab kell 12 ning lõppeb järgmise päeval kell 12. Lisaks AHHAA-le astuvad lavadele ka Eesti teadusteatrite koorekiht. Vaata teatrite mängukava siit!
27.09 alates 20.00 eripilet: 5€
Lisaks teatritele on AHHAAs toimumas ka eriprogramm, mis köidab kõiki olenemata vanusest.
Teadlaste ÖÖl on AHHAA avatud 27.09 kella 10st kuni 28. septembri kella 20ni.
Tule avasta öö-AHHAAd!
Teadlaste öö reedel, 27. septembril on Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut (TÜMRI) avatud kõigile huvilistele. Perepäev algab kell 14 ühise ringkäiguga instituudis, millele järgnevad töötoad etteregistreerinud osalejatele.
TÜMRI teadlaste öö programm kestab orienteeruvalt kella 17-ni. Õppehoone ringkäigul saab uudistada laboreid, terviserada ja kunstinäitust, töötubades võetakse vaatluse alla nähtamatu bioloogia imeline maailm. Kohapeal, aga ka eelnevalt veebis, on huvilistel võimalik küsida põnevaid küsimusi otse teadlaste käest.
Vaata täpsemalt ja registreeruTallinna Tehnikaülikool avab 27. septembril mitmed põnevad laborid, et huvilised saaksid oma silma ja käega teada, milles peitub teaduse võlu. Põnevat teaduse maailma on oodatud uudistama nii mudilased, põhi- ja keskkooli õpilased kui ka täiskasvanud.
Tegevusi on erinevatest valdkondadest: inseneeriast, IT-st, loodusteadustest ja majandusest. Osaleda saab töötubades, loengutes, laborite ekskursioonidel, kuulata paneeldiskussiooni ja osaleda lasteraamatu „Paul hakkab inseneriks“ esitlusel. Öös on ka üllatusi!
TalTechi Teadlaste öö on avatud 27. septembril kell 16–21.
Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli Mustamäe linnaku erinevad hooned (Ehitajate tee 5, Tallinn)
Sissepääs tasuta!
Lisainfo ja registreerumine: www.taltech.ee/teadlasteoo
Selleaastasel Teadlaste ööl avavad Tartu Ülikooli füüsikud, keemikud ja geoloogid uksed teadmiste varakambrisse, kus ootamas nii tipptasemel aparatuur kui ka kuldaväärt mõistusega teadlased, et kaasaegseid “kullakaevandusi” avalikkusele tutvustada.
Teadlaste Ööl saavad nii vanad kui noored osa võtta erinevatest huvitavatest teadustegevustest. Lisaks põnevale teadusorienteerumisele, saab uudistada erinevate demolaudade juures ning ka teadus- ja õppelaborite uksed on kõikidele huvilistele avatud. Külastajatele antakse juurdepääs nii kuldaväärt tippteadmistele kui ka Eesti maapõues asuvatele reaalsetele kullavarudele. Tule ja saa osa teaduse kullapalavikust Chemicumis ja Physicumis! (Ravila 14A ja W. Ostwaldi 1, Tartu)
Eesti teaduste akadeemia kutsub teadlaste ööl, 27. septembril 2024 kuulama akadeemia presidendikandidaatide vestlusringi: Milline on teaduste akadeemia ja selle presidendi roll ühiskonnas?
9. oktoobril valitakse Eesti teaduste akadeemiale uus president. Praeguseks on teada kolm presidendikandidaati. Kandidaate saab esitada veel ka valimispäeval.
Teadlaste ööl, 27. septembril 2024 algusega kell 18 toimub akadeemia saalis (Kohtu 6, Tallinn) akadeemia presidendikandidaatide vestlusring, kus arutletakse akadeemia ja selle presidendi rolli üle ühiskonnas. Õhtut modereerib Urmas Vaino.
Arutelu lõppedes on võimalik akadeemia majas ringi vaadata.
Akadeemia saalis osalemiseks palume registreeruda siin.
Sündmusest on ka otseülekanne veebis.
Lisainfo: Krista Tamm, krista.tamm@akadeemia.ee
TalTechi Tartu kolledž on tehnikahariduse värav
Lõuna-Eestis. Teadlaste ööl avaneb võimalus tutvuda 3D- ja droonilaboriga ning
liikuda ringi virtuaalses majamudelis. Saad termokaameraga uurida erinevaid
ehitusmaterjale ja proovida tellise purustamist. Lisaks on huvilistel võimalik
avastada mikroskoobiga põnevat maa-alust elu.
Laborid on avatud 27. septembril kell 18–21
Sissepääs on tasuta! Tule kogu perega!
Lisainfo ja registreerumine: www.taltech.ee/teadlasteoo
Kui õues on juba pime, siis meil kolledžis alles hakkab toimuma. 27. septembri õhtul avame oma uksed ning viime teid põnevasse teaduse maailma.
Vahvaid tegevusi ja loenguid jagub nii väikestele kui ka suurtele teadushuvilistele. Oodatud on nii mudilased, kooliõpilased kui ka täiskasvanud.
Teeme teadusteatrit ja katapuldiga raketi, jagame nippe igapäevaelu lihtsustamiseks, tutvustame roboteid, tarku asju ja palju muud. Ootame ka AHHAA Teaduskohvikusse, kus meie teadlane räägib inimtegevuse mõjust keskkonnale üldiselt ning eraldi vesikeskkonnale, sh vee vajalikkusest elusorganismide talituseks. Saab kaasa rääkida.
Virumaa kolledži Teadlaste öö on avatud 27.09 kell 18–21.
Sissepääs on tasuta!
Lisainfo ja registreerumine: www.taltech.ee/teadlasteoo
Teadlaste öö Tartu Tamme Gümnaasiumis 27. septembril kell 18.00-21.00
Traditsiooniline ja uuendustega teadusmelu õpilaste ja õpetajate juhendamisel Tamme gümnaasiumi mõnusas koolimajas (Nooruse 9). Nutikaks katsetamiseks ning pingsaks, lõbusaks või lõõgastavaks õppimiseks on ootel kümmekond erinevat töötuba.
Tegevused kooli kõigi viie õppesuuna – loodus, kultuur, meditsiin, tehnoloogia ja IT – valdkondades, lisaks keelekatsetusi, sporti, kunsti ja head lastetuba.Leia endale huvipakkuvad etteasted ja töötoad kavast!
Elurikkus meie ümber
Uurime elurikkust meie ümber. Kuidas sellest rohkem teada saada? Miks on linnaloodus oluline? Kuidas linn ja loodus saavad sõbrad olla? Mis on Rohemeeter? Tule kohale Oecologicumi õppehoonesse ja saa vastuseid Tartu Ülikooli teadlastelt, kes uurivad elurikkuse saladusi ja õpetavad tudengeid.
Tunne putukat / Meeleliselt putukatest (ka inglise keeles)
Vaata putukat
Oma silm on kuningas
- liblikate määramine
- titaansikk – kehaehitus ja hingamisavad (stigmad)
- mikroelustik/putukad eri elukeskkonnas
Binokulaari all
- liblikatiib
- kiili silm
- kimalase korjejalg
- prussaka suised
- parasiitsed putukad - voodilutikas
- koonlane
- kuldherilane
Katsu putukat
- jahuussid
- kärbsevaglad - söögiks ja söödaks kasvatatav ogakärblane Hermetia illucens
- raagritsikad
- liblikate määramine
- siidiliblika kookonid
- vapsikupesa
Maitse putukat
- röstitud kärbsevaglad - ogakärblane Hermetia illucens
Kuula putukat
- erinevate putukate hääled
- madagaskari sisiprussakad
Jäädvusta
- virtuaalne postkaart binokulaaris nähtud pildist
Tartu Ülikooli loodusmuuseum, botaanikaaed ning Tartu Ülikooli geograafia osakond kutsuvad kõiki teadushuvilisi 27. septembril kell 18–21 toimuvale orienteerumismängule. Teadusorienteerumine toimub Vanemuise 46 õppehoones ja Tartu Ülikooli botaanikaaias.
Orienteerujatel on võimalik nii loodusmuuseumi kui botaanikaaia kassast küsida kaart, mille abil orienteerutakse loodusmuuseumis (Vanemuise 46, Tartu), botaanikaaia kasvuhoones (Lai 38, Tartu) kui ka botaanilistes kogudes (Lai 40, Tartu).
Tule koos pere ja sõpradega, õpetaja ja klassikaaslastega! Põnevaid tegemisi, kuulamist ja vaatamist jagub igas vanuses külalistele.
Alusta oma seiklust, sõites läbi virtuaalse linna ja tutvu isejuhtivate autode uusimate edusammudega. Pane oma oskused proovile interaktiivses mängus "Tiksu-Toksu", heida pilk enesele maagilises peeglis ja lahenda kombinatoorikaprobleeme, mis panevad proovile sinu analüütilise mõtlemise. Avasta AI tuba, kus saad tehisintellektiga katsetada, et luua muljet avaldavaid pilte ja uuenduslikku muusikat. Sukeldu arvutimuuseumis nostalgiasse, meenuta ikoonilisi seadmeid, mis kujundasid meie tehnoloogilist maastikku ja kui sa veel nii vana pole, siis uudista esimesi personaalarvuteid. Pane oma võimed proovile matemaatilises orienteerumismängus. Koge õpilaste välja töötatud arvutimängude põnevust arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse õppimise laboris. Robootikahuvilised saavad panna ennast proovile Tartu Ülikooli teadlaste projekteeritud Robotonti takistusrajal. Noored leiutajad saavad ette võtta inseneriteekonna ja uurida legode ning inseneeria põnevat maailma. Lõpuks saad jälgida Delta X põnevat robotspordi demonstratsiooni, mis hõlmab robotjalgpalli ja korvpalli. Tule ja veeda õhtu, mis on täis vahvat õppimist ja uudistamist!
Teadlaste ööd Delta keskuses korraldavad:
Arvutiteaduse instituut
Matemaatika- ja statistika instituut
Tehnoloogiainstituut
Müstiline DNA
Tule Bioinseneeria instituudi töötuppa! Siin saad tutvuda molekulaarbioloogia laboriga ja aidata teadlastel lahendada segaduse, mis on hiljuti biolaboris tekkinud. Keegi on kogemata kahjustanud DNA andmebaasi kustutades tuubidelt nende märgistused. Sinu ülesandeks on kindlaks teha, millises tuubis on milline proov. Selleks kasutame töötoas nn. DNA kääre (teaduskeeles restriktaasid), et lõigata DNA juppideks. Kuna meil on teada, et „käärid“ lõikavad DNA-d erinevatel proovidel erinevates kohtades, siis DNA juppide võrdluse kaudu saame teada, milline DNA proov tuubide sees on. Aita meil taastada DNA andmebaas, tule meie töötuppa!
Koht: Nooruse 1 – 519
Aeg: 18:00
Kestus: 1 tund
Osalejate piirarv: 20 (miinimum vanus: 9-10)
Läbiviijad: Ilona Faustova, Artemi Maljavin
Teadlaste ööl on Tõraveres avatud Tartu observatooriumi peamaja, suure teleskoobi torn ja Stellaarium ning Kosmosepunker.
18.00—19.30 | Populaarteaduslikud ettekanded neljalt teadussuunalt (Tartu observatooriumi peamaja suures saalis) |
| |
| |
| |
| |
19.00—21.00 | Tegevuspunktid (erinevates paikades Tartu observatooriumi peamajas) |
| |
| |
| |
| |
21.00—22.00 | Saturni vaatlemine (vaatlusväljakul suure teleskoobi torni lähedal) |
NB! Toimub selge ilma korral. |
Sünnitusabi ja günekoloogia õppetool koostöös Celvia CC AS teadlastega
Magus ja viljakas teadus (töötuba toimub ka inglise keeles)
Toimumisaeg: kell 18:00-21:00, üritus toimub kolme tunni jooksul ja sellel ajal toimub pidevalt viis erinevat töötuba ehk huvilised saavad sobival hetkel tulla/minna. Üritus toimub kakskeelsena (eesti ja inglise keeles)
Toimumiskoht: Celvia CC AS (endine Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS), Teaduspargi 13, Tartu
Tule ja vaata ringi meie töötubades ja saa teada, et kuidas meie teadlased teevad magusat ja viljakat teadust ning kuidas saab DNAst teadus ja teadusest testid/tooted.
Meie töötubades saad teada:
- mis on DNA ja kuidas me kasutame DNAd diagnostikas. Tule ja proovi ise eraldada DNAd.
- kuidas DNA aitab tuvastada võltsitud mett. Saad mängida ka ise meedetektiivi ja üritada maitsmismeele abil tuvastada võltsitud mett.
- mis on mikroobid ja kuidas mikroobid mõjutavad viljakust. Vaatame, kuidas DNA abil saab tuvastada mikroobe ja piilume silmale nähtamatuid mikroobe nii mikroskoobis kui agarplaadil. Samuti saad ise kokku segada värvilisi mikroobe meie mikroobide segamise töötoas.
- kuidas on omavahel seotud DNA, rasedus ja viljakus. Saad voolida munarakke ja sperme, värvida kromosoome ja lahendada mõistatusi.
Biomeditsiini töötuba
Meditsiinis üks kõige sagedamini tehtavaid analüüse on uriini ehk pissi analüüs, milleks kasutatakse testribasid. Tegemist on kõige kergemini kasutatavate ning lihtsasti tõlgendatavate biomeditsiini tööriistadega, millega antud töötoas kokku puutumegi. Vaatame lähemalt, mida need testribad endast kujutavad ning kuidas neid tavaliselt kasutatakse. Samuti saab iga töötoas osaleja ise neid katsetada laboris loodud lahuste analüüsimiseks ning lahendada mõned ülesanded, mis käsitlevad nendega kõige sagedamini diagnoositavaid haigusi. Lisaks sellele saab iga osaleja panna end arsti rolli ja otsustada saadud tulemuste alusel, kuidas antud 'patsienti' peaks ravima. Ootame kõiki meditsiinihuvilisi külla!
- 18.15 (kestus 30 minutit)
- 19.15 (kestus 30 minutit)
- 20.15 (kestus 30 minutit)
Materjaliteaduse eri: lima tegemise töötuba
Tartu Ülikooli teadlased tutvustavad polümeeride imelist maailma ning töötoa käigus saavad huvilised ise valmistada lima segades kokku igapäevaelus kasutatavaid komponente ning kuulata lähemalt, miks lima just selline on, nagu ta on. Ootame kõiki väikseid ja suuremaid sõpru töötuppa!
- 18.15 (kestus 20 minutit)
- 18.45 (kestus 20 minutit)
- 19.15 (kestus 20 minutit)
Fuajees saab terve ürituse vältel läbida Robotondiga takistusrada (ilma registreerimiseta), külastada inseneride põnevat maailma 1. korruse elektroonikalaboris ning 3. korruse taimeteadlastele külla minna! Registreerumine ekskursioonidele laboritesse ja töötubadesse kohapeal!